16 zaujímavostí o čokoláde, o ktorých ste možno nevedeli

admobil
ad desktop

Slovo čokoláda má pôvod v strednom Mexiku, kde sa kakaovník pestoval už pred tritisíc rokmi. Prinášame vám 16 zaujímavostí o tejto pochúťke.

1. Každoročne je niekoľko celosvetových eventov venovaných len čokoláde.
Ročný kalendár ponúka mnoho možností, kedy môžete napriek prísnej diéte zhrešiť. Čokoláda oslavuje totiž hneď niekoľko “sviatkov”. Prvý oslavuje 7. júla, a to vďaka historickému miľníku. V tento deň v toku 1550 bola totiž vôbec prvá čokoláda dovezená do Európy. Niektoré zdroje to spochybňujú a píšu, že už ju Európania poznali skôr vďaka Krištofovi Columbovi. 28. júl je Medzinárodný deň mliečnej čokolády a 13. september je sviatok čokolády všetkých druhov. Horká čokoláda s mandľami má dokonca svoj vlastný medzinárodný deň, a to 7. novembra.

2. Čokoláda je svojím spôsobom druh zeleniny.

Mliečna a horká čokoláda sa vyrábajú z kakaových bôbov, ktoré rastú na kakaovníkoch. Tieto stromy sú v rovnakej čeľadi spoločne s bavlníkom či ibištekom. Aj vďaka tomu sa dá radiť medzi zeleninu.

3. Biela čokoláda nie je čokoláda.

Biela čokoláda neobsahuje kakaovú sušinu, a tak nie je čokoládou v pravom zmysle slova. Obsahuje však kakaové maslo, ktoré sa vyrába z kakaových bôbov.

Pokračovanie na ďalšej strane 

AK SA VÁM PRÍSPEVOK PÁČIL, NEZABUDNITE ZANECHAŤ KOMENTÁR ➔