Kaviár zo spermií či vajíčko s plodom? Sedem pre nás extrémnych, pre niekoho tradičných jedál!

admobil
ad desktop

Kaviár. Aj napriek tomu, že je to v našich končinách už bežne konzumovaná potravina, pre niektorých domácich je stále braná ako niečo luxusné alebo možno aj nechutné. V nasledujúcich riadkoch pre vás však máme niečo oveľa pikantnejšie a tým nemyslíme len “štipľavé”.

Shirako, v preklade aj “biele deti”, je o niečo mužskejšia záležitosť. Oproti kaviáru, ktorý obsahuje ikry, sú v tomto jedle skutočne spermie a spermiové vaky, zvyčajne z tresky. Od kaviáru sa však líši ešte jednou vecou. Niekedy sa praží alebo dusí a vo finálnej verzii má podobu pudingu či hustého krému. No žiadna tepelná úprava tohto jedla asi neobmäkčí vašich známych v momente, keď im oznámite, čo za lahôdku ste im naservírovali.

Lutefisk, zaujímavé nórske jedlo, je vyrobené zo vzduchom sušenej belice (ryby), poctivo vymáčanej v roztoku hydroxidu sodného. Pre upresnenie, hydroxid sodný je žieravina, ktorá je používaná napríklad na čistenie záchodov. Ak by ste si ju skúsili dať na jazyk, čo neodporúčame, v momente by ste mali v jazyku dieru. Ideálnejšiu zložku jedla by ste asi len ťažko hľadali :). Kľúčom k úspechu je v pravý čas vytiahnuť rybu a to tesne pred tým, ako sa rybie tuky úplne roztopia. Vznikne želatínová konzistencia, ktorá je pripravená na spapanie, s bonusom v podobe príšernej arómy. Mňam!

Pokračovanie na ďalšej strane 

AK SA VÁM PRÍSPEVOK PÁČIL, NEZABUDNITE ZANECHAŤ KOMENTÁR ➔