Návod, ako pestovať levanduľu tak, aby bola ozdobou záhrady

admobil
ad desktop

Levanduľa poskytuje každej záhrade bohaté farby a vizuálny efekt. Okrem toho má však aj mnohostranné využitie.

Čerstvá, ale aj sušená je nádherná, hlavne ak je naaranžovaná do kytíc a dekorácií, alebo aj ako náplň vo voňavých vrecúškach. Ak aj vy premýšľate nad pestovaním levandule vo vašej záhrade, skúste sa držať nasledujúcich krokov:

Pripravte si vhodnú pôdu

Miesto, na ktorom ju chcete pestovať zbavte buriny. Následne pôdu odkyslite. Levanduli sa nebude dariť v príliš kyslej pôde, ale ani v príliš zásaditej. Vhodné Ph je niekde medzi 6,5 a 7,5. Vyvážte tú vašu pridaním organického kompostu.

Zasaďte ju vo vhodnom období

Odporúča sa nie príliš teplé obdobie počas leta, skôr na jar a na jeseň. Ak ju chcete sadiť na jar, počkajte si, kým odídu aj posledné mrazy. Ak na jeseň, mali by ste to uskutočniť aspoň 2 mesiace pred prvými mrazmi, aby sa mladá rastlina stihla zakoreniť v novom prostredí.

Umiestnite ju na vhodné miesto

Levanduľa je rastlina, ktorá potrebuje veľa slnka. Platí to rovnako pre rastliny rastúce v kvetináčoch, ale aj vo voľnej zemi. V teplejších klimatických podmienkach bude levanduľa tolerovať aj tienistejšie miesto, ale v našich podmienkach ju určite zasaďte na južnú stranu záhrady. Vo vlhkých oblastiach môže levanduľa trpieť, obľubuje viac suché ako mokré pôdy, býva pre ňu problém vysporiadať sa s hubovými ochoreniami.

Pokračovanie na ďalšej strane 

AK SA VÁM PRÍSPEVOK PÁČIL, NEZABUDNITE ZANECHAŤ KOMENTÁR ➔