Po pive sa priberá, plechovkové je hnusné a ďalšie pivné mýty

admobil
ad desktop

Až budete dobré jedlo najbližšie zapíjať orosenou dvanástkou, asi nad obsahom svojho politra veľmi mudrovať nebudete. Samozrejme niektoré z nasledujúcich mýtov o našom národnom nápoji možno máte tiež zalezené pod kožou. V čom sa nad pohárom piva najčastejšie pletieme?

1. Pivo nie je tak zdravé ako víno

Oddávna sa má za to, že dať si víno je oveľa zdravšie než piť pivo. Nie je to však celkom pravda. Aj zlatistý mok totiž obsahuje toľko vychvaľovaných antioxidantov, ale navyše je zdrojom minerálnych látok a proteínov. Pivo býva dokonca doporučované ako ideálny nápoj po športovej aktivite, pretože pôsobí podobne ako iontový nápoj.

2. Tmavé pivo je silnejšie než svetlé

To je pomerne rozšírený mýtus, ktorý sa však nezakladá na pravde. Farba piva totiž nevypovedá úplne nič o tom, koľko obsahuje alkoholu. Niektoré tmavé pivá preto lezú do hlavy významne menej ako svetlí siláci.

3. Desiatka má desať percent alkoholu a dvanástka dvanásť

Tak to samozrejme nie je. Ak by vo “dvanástke” bolo 12% alkoholu, tak by sme už po jednom kúsku mali peknú opičku. Čísla 10, 11, 12 a podobne, označujú stupňovitosť piva, ktorá je, zjednodušene povedané, daná množstvom sladu použitého na jeho výrobu. Ak je pivo označené ako dvanástka, obsahuje mladina 12% sladových látok, predovšetkým cukrov.

A čo to vlastne je mladina? Jedná sa o medziprodukt pri výrobe piva, ktorý neobsahuje žiadny alkohol. Ten vzniká až počas hlavného kvasenia činností pivovarských kvasníc.

Čím je stupňovitosť vyššia, tým je pivo aj chuťovo plnšie, čo poslednou dobou vyhľadáva čoraz viac ľudí. Obsah alkoholu potom závisí na koncentrácie cukru v mladine a miere jeho prekvasenia. Napríklad naša desiatka má 4,3% a dvanástka 5,2% alkoholu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt pivo

AK SA VÁM PRÍSPEVOK PÁČIL, NEZABUDNITE ZANECHAŤ KOMENTÁR ➔