Rakytník rešetliakový – rastlina budúcnosti

admobil
ad desktop

 

Príroda nám poskytuje mnoho rastlín, ktoré pôsobia blahodárne na naše telo a pomáhajú nám udržiavať zdravý životný štýl. Jednou z nich je aj rakytník rešetliakový – opadavý ker, ktorého oranžové plody obsahujú veľké množstvo vitamínov a zdraviu prospešných látok. Ich využitie je široké –  v potravinárstve, kozmetike aj liečiteľstve.

Rakytník rešetliakový (Hippophae Rhamnoides)- je pôvodom z Ruska, ale dnes sa pestuje takmer po celej Európe a tiež v Ázii. V čínskom a mongolskom liečiteľstve má rakytník svoje miesto. Z rakytníka je možné využívať všetky jeho časti, ale najcennejšie sú jeho oranžové plody. Sú to malé kôstkové bobule, 6-8 mm dlhé a vyrába sa z nich množstvo zaujímavých produktov.

Pre svoje pozitívne vlastnosti býva rakytník často nazývaný rastlinou budúcnosti, ale stretnúť sa môžete aj s prirovnaním ako citrónovník severu či sibírsky ananás. Plody rakytníka obsahujú vysoký podiel vitamínu C – v jednej jedinej bobule sa skrýva jeho denná odporúčaná dávka. No sú plné aj vitamínu A, D, B, E, F i K, sú bohaté na organické kyseliny, minerály, ako je železo a ďalšie dôležité látky. V plodoch rakytníka rešetliakového sú obsiahnuté organické kyseliny, ako glykozid a kvercitin.

Pokračovanie na ďalšej strane 

AK SA VÁM PRÍSPEVOK PÁČIL, NEZABUDNITE ZANECHAŤ KOMENTÁR ➔