Zamioculcas zamiifolia – rastlina šťastia a peňazí

admobil
ad desktop

Zamioculcas, slovensky ” Zamiokulkas”, si získal obľubu u bežných pestovateľov izbových rastlín, rovnako tak aj u profesionálov.

Táto rastinka pôsobí exoticky a človek preto váha, či sa o ňu dokáže postarať. Starostlivosť o zamiokulkas je však veľmi jednoduchá!

Podľa Feng Sui by mala byť rastlinka umiestnená v aktívnom poli. Vtedy prinesie domácnosti peniaze a šťastie. V Malajzii je  známa ako rastlinka  peňazí. Svojim atraktívnym vzhľadom pripomína  sukulenty, ale patrí do čeľade áronovitých a pestuje sa ako izbová rastlina. Vie narásť do výšky až pol metra a na dlhých vretenách sa nesú lesklé smaragdovo zelené listy. Jednotlivé vretená vyrastajú z pacibulí v zemi.

Starostlivosť o zamiokulkas je hračkou.

Rastlina, pochádzajúca z Madagaskaru, je veľmi nenáročná. Potrebuje predovšetkým rozptýlené svetlo a dostatok vody. Zalievajte ju pravidelne raz za týždeň, častejšie však nie. V letnom období ju raz za štrnásť dní prihnojte tekutým hnojivom pre izbové rastliny. Na zimu je nutné zálievku obmedziť. Až zhruba štrnásť dní pred vianočnými sviatkami zalievajte zase ako v lete a zamiokulkas prihnojte. V tomto období totiž prirastajú nové výhonky, ktoré spotrebúvajú materskej rastline veľa energie. Potom, čo sa nové výhony rozvinú, zálievku opäť obmedzte.

Zamiokulkas presádzajte raz za dva roky v jarnom období do kvetináča väčšieho asi o päť centimetrov. Použite bežný substrát pre izbové rastliny, zmiešaný s trochou piesku. Na dno kvetináča je dobré pridať drenáž vo forme kamienkov či keramzitu, aby korene v prípade hojnej zálievky nestáli vo vode.

Rozmnožovanie: vyberte si z dvoch možností.

Zamiokulkas sa množí najčastejšie delením trsov pri presádzaní. Väčšinou je možné týmto spôsobom získať zajedno hneď niekoľko exemplárov, pretože v kvetináči rastú spoločne najčastejšie štyri rastliny a viac. Úspešnosť takéhoto množenia je prakticky stopercentná.

Druhou a menej známou technikou je rozmnožovanie pomocou lístkov, ktoré sa umiestnia do vopred vyhriateho substrátu. Takto sa zamiokulkasy množia v domovskom prostredí pri dlhšie trvajúcom suchu: postupne zhadzujú listy, ktoré následne zakorenia.

Zamiokulkas je výnimočný, chorobami netrpí.

Táto rastlina je dobre známa svojou odolnosťou proti najrôznejším chorobám. Netrpí ani na vírusové, ani hubové choroby, netrápia ju ani škodcovia. V ríši izbových sa jedná o celkom ojedinelý úkaz, ktorý oceňujú všetci pestovatelia.  Čo však dokáže krásne rastúce Zamioculcas zamiifolia zabiť, je časté prelievanie a pobyt na priamom slnečnom svetle. Rastlina začne mať problémy prebytočnú vodu spracovať, jej rast sa postupne spomalí, až sa zastaví úplne. Krčok vretien, z ktorých rastú listy, sčernie, korene zhnijú a rastlina zahynie. Tiež už spomínaný pobyt na priamom slnečnom svetle rastlina neznáša, preto by ste pre ňu mali vybrať nejaké polotienisté, nie úplne tmavé miesto s rozptýleným svetlom. Priame slnko dokáže razantne popáliť listy a celkovo rastlinu oslabuje.

Pokračovanie na ďalšej strane 

AK SA VÁM PRÍSPEVOK PÁČIL, NEZABUDNITE ZANECHAŤ KOMENTÁR ➔